Hírek » Coleus forskohlii

2012-01-31
Coleus forskohlii

Rövid áttekintés

Összegzés

A Coleus forskohlii egy ősi ayurvédikus gyógynövény, mely a menták, és levendulák családjába tartozik, és Ázsia hegyvidékein honos. A legújabb kutatások azt mutatták, hogy a coleus aktív hatóanyaga, a forskolin nagy szerepet játszik számos sejtfunkcióban, beleértve a hisztamintermelés megakadályozását, az izmok ellazítását, tiroidfunkció növelését és a zsírégetés felgyorsítását. Bár a kutatók még csak most próbálják alátámasztani a coleus előnyös hatásait, potenciális zsírégető hatásától már most hangos a piac.

Egyéb elnevezések

coleus

Előfordulási helyek

A Coleus forskohlii vadon terem Nepál, India és Thaiföld hegyvidéki lejtőin, és a Lamiaceae család tagja. Ez egy dekoratív évelő növény, mely világszerte előfordul dísznövényként. A gyökeret orvosi célokra használják.

Sok Coleus forskohlii termék alapanyaga olyan cégektől származik, mint a Sabinsa, akik szabadalommal védik termékeiket.

Fontos: Légy körültekintő! A nyers gyökérőrlemények gyakran csak 0,2-0,3% hatóanyagtartalmúak. Keress olyan kivonatokat, melyek legalább 10-20% forskolint tartalmaznak.

Hatása a teljesítmény fokozására

Miért használják a sportolók a coleust

Nem nehéz kitalálni, hogy miért voltak a sportolók eleinte oly elragadtatottak a Coleus forskohlii-val kezdetben: a zsírégető hatás és az izomgörcsök feletti nagyobb kontroll csábítása tette ezt a növényt érdekessé számukra. Természetesen hamar népszerű lett úgy tudományos körökben, mint az utca emberénél potenciális zsírégető hatásai folytán. Ha pedig az allergia vagy a szívpanaszok jelentenek kockázatot számodra, szerencsés vagy: a kutatások alapján ez a növény segíthet.

Hogyan segíti elő az izomtömeg növekedést és regenerálódást:

  • Csökkenti a vérnyomást és csillapítja az izomgörcsöket

Hogyan segíti elő a zsírvesztést

  • Elméletileg hatással van egy enzimre, mely a zsírégetést szabályozza
  • Növeli a tiroidhormon kiválasztást és termelést, így gyorsítja az anyagcserét

Egészségügyi előnyei

A Coleus Forskohlii hiánytünetei

Nincsenek ismert hiánytünetei.

Felhasználási lehetőségek

Kutatások alapján a Coleus Forskohlii a következő tünetek kezelésekor lehet hasznos:

  • Asztma
  • Glaucoma
  • Szív-és érrendszeri megbetegedések
  • Magas vérnyomás
  • Elhízás
  • Bőrproblémák, pl. ekcéma és pikkelysömör
  • Insomnia/alvászavarok
  • Izomgörcsök és feszülések

Részletes ismertetés

További tudnivalók

Bár a kutatók még csak most próbálják alátámasztani a coleus előnyös hatásait, potenciális zsírégető hatásától hangos már most a piac. És bár egyelőre még nem mindenki ismeri a coleust, néhány kezdeti stádiumban lévő, ám annál ígéretesebb kutatás folytán arra lehet következtetni, hogy nagy előrelépést jelenthet a mellékhatásoktól mentes, hatásos zsírégetők felé vezető úton.

Zsírégető hatás?

Íme egy rövid kis összefoglaló a tényekről... Zsírégetőként való felhasználásának egyik alaptétele, hogy az aktív hatóanyag, a forskolin kémiai reakciók olyan sorozatát indítja be, melynek eredményeképpen a zsírsejtek leadják energiájukat és szétolvadnak. Kicsit részletesebben, a forskolin az adenilát cikláz enzim termelődését serkenti, ami egy másik enzim, a cAMP (ciklikus AMP) szintjét növeli meg, mely a zsírban található. A cAMP aztán stimulál egy újabb enzimet, a hormonérzékeny lipáz enzimet, melynek a zsírégetésben van szerepe. Ráadásul egy hasonló reakción keresztül a tiroid hormon termelését is megnöveli, így felgyorsítja az anyagcserét, hogy a test még több kalóriát tudjon elégetni.

Coleus vs. efedrin

A forskolin az efedrinhez hasonló reakciósorozatot indít el. A különbség abban rejlik, hogy az efedrin az adrenergikus receptorokat stimulálja (mely az efedrin elsődleges hatása, annak ellenére, hogy nem ez a mechanizmus felelős zsírégető hatásáért) mielőtt a cAMP-hez érne.. Sajnos sok negatív mellékhatás tapasztalható mikor ezek a receptorok stimulust kapnak, pl. magas vérnyomás, szorongás, stb. (Ezért tapasztalnak az efedrintartalmú kiegészítőket fogyasztó sportolók gyakran nem várt és veszélyes mellékhatásokat).

A coleusnak az az előnye, hogy átugorja az adrenergikus receptorokat, és közvetlenül a cAMP ciklusba jut el – mely az efedrin zsírégető hatásának következő lépése – és ennek következményeképpen az efedrinhez köthető káros mellékhatásokat szintén kikerüli. Egyszerűen kifejezve ez ugyanolyan, mint mikor két lehetőséged van, hogy bejuss a munkahelyedre: ugyanazt a célt éred el, ugyanannyi idő alatt, ám az egyik út (coleus) egy nyugodt vidéken keresztül vezet, ahol nincs forgalom, míg a másik (efedrin) egy zsúfolt, gyorsforgalmi autóút, mely minden sávváltásnál újabb és újabb veszélyeket és kockázatokat rejt… ÉN tudom, hogy melyiket választanám!

Mit mutatnak a kutatások

A tudósok már 15 éve tanulmányozzák a coleus hatásait, és sok előnyös tulajdonságára derítettek fényt, beleértve a zsírégető és sovány izomtömeg növelő hatást. Mindazonáltal a kutatók csak most kezdik megérteni, hogy hogyan is működnek ezek a mechanizmusok a valós életben. Bár még sok kutatásra van szükség (mint sok más kiegészítő esetében is), ezek a teóriák és a kezdeti klinikai kísérletek alátámasztják vélt előnyeit. Ráadásul vannak még ezeknél is ígéretesebb kutatások a horizonton.

Áttörés

Ígéretes kutatásokról esett szó, hát lássuk...

A sporttáplálék kiegészítés egyik legelismertebb alakja, Dr. Richard Kreider érdekes prezentációt tartott, „Efedra alternatívák” címmel márciusban a Nutraconnál, Anaheimben. Kitért számos egyelőre spekulatív, ám ígéretes kiegészítőre, az egyik közülük a coleus volt. Dr. Kreider azt állította, hogy a kezdeti kísérleti kutatások alapján a Coleus forskohlii elősegítheti a súly-és zsírcsökkentést, és/vagy csillapíthatja a zsírfelhalmozódást a túlsúlyos páciensek esetében.

A 2002-es Kísérleti Biológiai Találkozón szintén adatokat közölt, ekkor saját maga által nemrég végzett kutatásairól a coleussal. Egy kettős vak, véletlenszerű kísérletben 23 túlsúlyos nő étrendjét egészítették ki ForsLeannal (a coleus egy szabadalommal védett formája), mely egy 25mg forskolintartalmú kivonat; ezt napi két alkalommal kapták 12 héten keresztül. A résztvevők testkompozícióját minden negyedik hétben mérték a 12 hetes periódus alatt, az esetleges mellékhatásokat pedig heti rendszerességgel rögzítették. A kutatás eredménye az volt, hogy bár kalória és makrotápanyag bevitelben nem volt számottevő eltérés a korábbiakhoz képest, a ForsLean segített megakadályozni a testtömeg növekedését – mi több, a ForsLeant szedő alanyok még egy kis súlycsökkenést is tapasztaltak, míg a placebo csoport testsúlya továbbra is növekedett. Ráadásul az alanyok nem tapasztaltak akkora fáradtságot, tehát több energiájuk maradt. Étvágyuk csökkent, hosszabb ideig volt teltségérzetük étkezés után. Negatív mellékhatást itt sem tapasztaltak.

Asztma és „egyéb” betegségek

A Hoechst gyógyszergyár az Indiai Központi Gyógyszerkutató Intézettel karöltve 1974-ben kezdte el tanulmányozni ezt a gyógynövényt, és azt találták, hogy a növény gyökere csökkentette az asztma tüneteit a cAMP növelésén keresztül – mely sok sejtfunkcióhoz nélkülözhetetlen. A ciklikus AMP (cAMP) miatt tudják az asztmagyógyszerek ellazítani a hörgők körüli izmokat.

A forskolin a hisztamin és egyéb gyulladást okozó anyagok termelődését is kontrollálja, pl. a vérlemezke-aktiváló faktorét (PAF)7 is, ami hatásossá teszi az asztma, az ekcémák és egyéb allergiás reakciók ellen.

Ráadásul a forskolin ellazítja a simaizmokat (szív és tüdő), ez egy újabb oka annak, hogy miért hatásos az asztma ellen, valamint a menstruációs görcsök, angina, irritált bél szindróma, húgyúti fertőzések és magas vérnyomás ellen. Segíthet a pikkelysömör ellen is, mivel ez a fájdalmas betegség összefügg a bőrsejtekben lévő cAMP-vel. A forskolin által megnövelt cAMP szint kitágítja a vérereket és növeli a tiroid hormon kiválasztást is.

Arra is van bizonyíték, hogy szívproblémák esetében is előnyös lehet a coleus használata, és az ezekkel összefüggő tüneteket is enyhítheti, ilyenek pl. a magas vérnyomás vagy az izomgörcsök. A kutatások azonban még mindig elég korlátozottak e téren.

Következtetés

Zsírégető hatásával kapcsolatos információk kifejezetten ígéretesek, és a jelek szerint tudományos körökben is egyre inkább elismerik azokat. Tehát, bár egyelőre még nem beszélnek róla „főműsoridőben”, egyre inkább úgy tűnik, hogy hatásos eszköz lehet a zsírégetés megkönnyítésére és a testsúly megtartására.

Felhasználási javaslatok

Mennyiség és időzítés

Az általános dózis 50-100mg között mozog, napi 2-3 alkalommal. A 10-20%-ra standardizált kivonatokat tanácsos használni.

Folyékony kivonatokból az ajánlott adagolás 2-4 ml napi 3 alkalommal.

A Coleus Forskohlii szinergistái

A Coleus forskohlii-t gyakran efedrával vagy keserűnaranccsal együtt alkalmazzák a különféle súlycsökkentő kiegészítőkben.

Biztonsági tudnivalók

Ezzel kapcsolatosan nem végeztek kutatásokat, mindazonáltal eleddig nem tapasztaltak semmilyen mellékhatást embereken.

Terhesség és szoptatás ideje alatt nem javallott.

Akiknek komoly máj vagy vesepanaszai vannak, azok kerüljék használatát, amíg további, biztonságos használatra vonatkozó kutatásokat nem végeznek.

Mivel növeli a gyomorsav mennyiségét, gyomorfekély esetén nem ajánlott.

Ne kerüljön közvetlenül a szembe, mivel könnyezést, égő érzést és viszketést okozhat.

Gyógyszerek együtthatása a Coleus Forskohlii-val

Ha vérnyomásra szedünk valamilyen gyógyszert, pl. béta-blokkolókat, klonidint, hidralazint, vagy esetleg vérhígítókat, mint pl. warfarint, heparint vagy Trentalt (pentoxifylin), legyünk óvatosak a coleus használatával.

A Coleus Forskohlii mérgező hatása

Nincs ismert mérgező hatása.

Tiltások és korlátozások

Nem dokumentáltak.

Vissza