Hírek » Hogyan kezelhetők a sportsérülések?

2012-01-25
Hogyan kezelhetők a sportsérülések?

Pihenés
Noha a test egészsége szempontjából nagyon fontos, hogy a sérült minél hamarább újra kezdje sporttevékenységét, nem hanyagolható el a kellő pihenőidő betartása sem. Annál is inkább, mert minden sérülésnek időre van szüksége a gyógyuláshoz, az elegendő ideig tartó pihenés segíti annak folyamatát.

Nem-szteroid gyulladáscsökkentők (NSAIDs)

Mint már korábban, a „Hogyan gyógyul a szervezet" című fejezetben említettük, a test öngyógyítási folyamata a sérülés pillanatában elindul. Ennek első fázisa a gyulladás, amely ha ellenőrzés nélkül működik, lelassíthatja a gyógyulást.

A gyulladás és a fájdalom csökkentésére az orvosok és más egészségügyi szakemberek gyakran nem-szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszert (NSAIDs) javasolnak: mint például aszpirint, vagy ibuprofen, ketoprofen, naproxen sodium hatóanyagú készítményeket. Komoly fájdalom és gyulladás esetén az orvos választhat számos nem-szteroid gyulladáscsökkentő közül.

Mint minden gyógyszernek, a nem-szteroid gyulladáscsökkentőknek is lehetnek mellékhatásai. Ezek listája hosszú, de szerencsére ritkák a nagyobb problémák. A gyomor-bélrendszer nem kívánt, kellemetlen tünetei vezetik a mellékhatások listáját. Ilyenek a hányiger, a hányás, a hasi fájdalom, és a hasmenés. Azoknál a gyerekeknél fordulhat elő a májfunkció elváltozás (felnőtteknél nem), akik aszpirint szednek. Bár nem NSAID, ugyancsak gyakran használtak az acetaminophen hatóanyagú gyógyszerek, melyek csökkenthetik a fájdalmat, a gyulladásra azonban nincsenek hatással.

Immobilizáció
Az immobilizáció gyakori kezelés a sportsérülések esetében, ami elvégezhető azonnal egy edző vagy paramedikális szakember segítségével. A módszer csökkenti, vagy megakadályozza a sérült terület mozgását, és ezzel megelőzi a további károsodást. Nagyon fontos, hogy ne ütközzön akadályba a véráramlás, mert ellenkező esetben súlyos szövődmények léphetnek fel. Az immobilizáció csökkenti a fájdalmat, a duzzanatot és az izomfeszülést, így segíti a gyógyulási folyamat megkezdését. A következőkben néhány eszközt ismertetünk, amelyek az immobilizációra használatosak:

  • Karfelkötő kendő: a felső végtag (váll, kar) immobilizációjára.
  • Sínek és gipszek: a sérült csontok és lágyrészek támogatására és védelmére. A gipsztok elkészíthető műanyagból vagy üvegszálból. A sín lehet méretre készülő vagy előre elkészített. A standard sínek különböző formájúak méretűek lehetnek, tapadós zár könnyíti a felhelyezésüket. A sínek általában kisebb támogatást és védelmet nyújtanak, mint a gipsztokok, ezért nem mindig megfelelőek a sérülés kezelésére.
  • Külső térdrögzítők: a térdet védik, sérülés vagy műtét után. Általában műanyaghabból gyártják, amit szintetikus felülettel vonnak be, és bogáncszárral látják el. Többféle típusuk ismeret.

 

Vissza