Hírek » Rene Latosa Escrima Koncepció

2012-07-03
 Rene Latosa Escrima Koncepció

Latosa Escrima


Eskrima (Escrima), Arnis, Kali.

Mindhárom ugyanazt a harci művészetet fémjelzi. A Fülöp-szigeteki Eskrima fegyveres (főleg bot, másodsorban kard, kés, pusztakéz) és fegyverek elleni önvédelemre, harcra tanít. Legismertebb elnevezései a fenti Eskrima, Arnis, vagy Kali, de van néhány kevésbé használatos neve is: Estokada, Kaliradman, Didya, Kabaroan, Siniwalli. Az Eskrima a spanyol esgrima szóból ered, ami vívást, az Arnis pedig a szintén spanyol arnés szóból származik ami fegyverzetet, védekező fegyvereket jelent.

 

 

Ezt a rendszert a világon az egyik leghatékonyabbnak tartott és meglehetősen látványos bottechnikáiról ismerik. Technikái nem erőre, hanem ügyességre, gyorsaságra és robbanékonyságra, magasfokú technikai tudásra épülnek. A támadó és védő mozdulatok szinte sosem állnak önmagukban. A késsel, bottal, kézzel végzett akciók folyamatosak, szinte csak a küzdelem végén fejeződnek be. Kiválóan használhatók fegyveres támadó elleni önvédelemben is.

 

 

A hangsúly az Eskrimában a fegyverek használatán van. Ezt azzal indokolják, hogy az önvédelem hatásosabb, ha fegyverrel, eszközzel végezzük, mint puszta kézzel és lábbal. Az általános koncepció szerint a tanulók a fegyverek használatának a tanulását kezdik el először, és csak ezt követően sajátítják el a pusztakezes technikákat. Az Eskrima elsősorban és szinte kizárólagosan harci művészet, ami évszázadok óta őrzi jellemzőit, temperamentumát, koncepcióját. Praktikus technikáin, amelyek mindig is a túlélést szolgálták, bizonyára valamennyit változtattak az újabb idők, de a lényeg változatlan maradt.

 

 

Rene Latosa

Harcművészeti rendszereket nem lehet egy nap alatt létrehozni. Egy rendszer kifejlesztése időt, tesztelést és szilárd alapokat igényel, ahonnan el lehet indulni. A Latosa Escrima – amely az EBMAS harcművészetének egyik pillére – két évtized fejlesztésen és tesztelésen ment át mielőtt Rene Latosa a nevét adta volna hozzá. Ez a rendszer többet jelent, mint egy név néhány technikán néhány cifrázással.

 

 

A Latosa Escrima Rendszer

A Latosa Escrima mögötti filozófia nagyon egyszerű: az egész többet jelent, mint a részek összessége. Például egy technika önmagában nem ér semmit, ha csak nem kombináljuk az egyensúly, erő, sebesség, koncentráció, időzítés és magatartás elemeivel. Amikor ezeket az elemeket kombináljuk az eredmény sokkal hatásosabb, mint normális esetben a részek összege. Ez az oka, hogy a technikák – amiket a rendszerben gyakorlunk – csak segédeszközök, hogy megértsük, elfogadjuk és megtartsuk ezeket az elveket. A különböző ismert technikák száma, amit egy személy elsajátít, nem növelik meg az ebben a stílusban való szakértelmét. A technikák addig csak begyakorlott mozdulatok, amíg nincsenek kombinálva a megfelelő küzdő elvekkel. A harcművészetek végső célja, hogy a szellemi, fizikai és technikai képességek eggyé váljanak. A Latosa Escrima célja ez, miközben olyan Escrimásokat nevel, akik kreatívan tudnak gondolkodni és rugalmasan reagálni, ahelyett hogy az embereket információval árasztaná el. Az Escrima nevet először a Fülöp-szigeteki harcművészeti közösség használta. A neve Combat Escrimává változott, amikor a rendszerre hatást gyakorolt az erő használata és a harci realitás. A Combat Escrima egy dologról szólt, a győzelemről. Ez a hozzáállás nagyon értékes előnynek bizonyult. A „Combat Escrima” félelmetes nevét a diákok úgy érezték, hogy meg kell védeniük. Habár csak a győzni akarás kevésnek bizonyult a rendszer további fejlődéséhez és a jövőbeni instruktorok képzéséhez. A PMAS kiváló harcosokat és világbajnokokat, de kevés sokoldalú instruktort képzett. A PMAS-nak nagyon jó receptje volt a harcosokra, de nem tudta elkülöníteni a személyes alkotórészeket, amik a végső eredményt adják. Latosa az idejét arra szentelte, hogy olyan edzési módszert dolgozzon ki, amivel megérthetők a technikák mögötti okok és elkülönítette az Escrima elveit.

 

 

A jelen

A Latosa Escrima fejlesztése elején technikák ereje volt az elsődleges és a technikák mögötti elv a másodlagos. Ahogy az erős ütések és védések a különböző fegyverek az egyensúly és a testtartás egyre fontosabbá vált a rendszer új célt fejlesztett ki. Nagyon fontos volt, hogy határozott és biztos legyél a tudásodban. Ez bizonyult az előnynek egy veszélyes szituációban. Latosa Escrima ezen korai szakaszában nagyon eredményes volt és hozzájárult a tanítványi harci sikereihez. San Francisco-i iskolájában a legjobb tanítványait különbözőképpen tanította, mindenki másban volt a legjobb (hosszú bot, kések, dupla bot, küzdelem, kard, stb.). Az volt a terve, hogy az összes tanítványa együtt fog dolgozni. Minthogy mindegyikük, csak egy részét tudta a rendszernek, senki sem állíthatta, hogy az egészet tudja. A Latosa Escrima nem látszott teljesnek. Volt egy hiányzó rész, ami összeköti és megkülönbözteti a Filippínó harcművészetet a többi harcművészettől. Ezek nem a technikák voltak, mivel a különféle rendszerek különféle technikákat használnak.

 

Mi volt ez pontosan?

A válasz utáni keresés a legfontosabb tényezővé vált a Latosa Escrima kifejlesztésében. Ezek az elvek voltak és azok használatuk. Rene mindig is összekapcsolta az elveket a technikákkal. A technikákat gyakorlattá alakította, amiken keresztül meg lehetett tanulni az elveket. Rene úgy gondolja, hogy azt a technikát kell használni, ami működik egy bizonyos szituációban, habár az embernek tisztában kell lenni azzal, hogy mik annak az előnyei és hátrányai. Arra biztatta a legjobb instruktorait, hogy kifejlesszenek egy olyan tanítási formát, módszert, amiről mindig is beszélt. Ő a látnoka és vezetője a rendszernek. Ha valamelyik instruktora úgy gondolja, hogy kifejlesztett egy új technikát vagy elvet, amik jól működnek anélkül, hogy károsak lennének a rendszerre, Latosa megengedte nekik, hogy bevegyék azokat a saját tanítási módszerükbe. A rendszer alapelvei a következők: technika, egyensúly, sebesség, erő, koncentráció és hozzáállás. A rendszer alapja, ami a technikát illeti egyfajta boksz rendszerként vált ismerté. Ez öt összefüggő mozgást tartalmaz, nem védekezőket és támadókat, hanem egyszerűen csak mozdulatokat. Ezek a mozdulatok, lehet, hogy úgy néznek ki, mintha védekezések lennének, de igazából ezek megzavaró ütések. A lényeg, az hogy megértsük a mozdulatokat, azután összeköthetjük azokat a Latosa Escrimában tanított elvekkel. Mindössze öt mozdulattal ez egy könnyű megközelítés, de a kombinációk száma végtelen.

 

 

Következtetés

Latosa, mint instruktor sohasem rejtette el vagy tartotta vissza a tudását, amit megtanult vagy kifejlesztett. A Latosa Escrimában nincsenek titkok vagy rejtett technikák. Úgy hiszi, hogyha egy személy információt tart vissza és az ő tanítványa is ezt teszi előbb utóbb semmi sem marad amit tanítani lehetne. Rene úgy gondolja, hogy az információ visszatartása az instruktor biztonságérzetével függ össze. Az instruktornak mindig marad valami, amivel felléphet a tanítványa ellen. Egy Latosa Escrima tanítvány kreativitásra, újításokra törekszik és keményen dolgozik. A Latosa Escrima mindig a folyamatos fejlesztés állapotában lesz. Ameddig a tanítványok minőségi Latosa Escrimát fognak tanulni addig a rendszer folyamatosan fejlődni fog. Ez egy fejlődő, kihívásokkal teli és alkalmazkodó rendszer. A tanítás ezen egyszerű megközelítése segíteni fog a Filippínó harcművészetnek, hogy a jövőben kiváló Escrimásokat képezzen.

Vissza